Ubranie do chrztu – co należy przygotować?

Chrzest Święty to jedna z pierwszych, poważnych uroczystości w życiu dziecka. Rodzice starają się dopracować każdy element. Tak, aby mieć pewność, że ten wyjątkowy dzień będzie miał odpowiednią oprawę. Zaproszenia, uroczystość w kościele, spotkanie po chrzcie – jest tego całkiem sporo. Ważną rolę odgrywa też to, w co maluch będzie ubrany podczas chrztu. Z uwagą należy dobierać jego garderobę.

Schludne i eleganckie ubranie na chrzest

Ubranka do chrztu można otrzymać tak naprawdę wszędzie. Począwszy od sklepów stacjonarnych, po te w internecie, jakie zapewniają dostawę prosto do domu. Nie można jednak zamawiać byle czego, aby w tym wyjątkowym dniu nie wyrzucać sobie, że dziecko nie ma co na siebie założyć.

Po pierwsze – ubranie, niezależnie od rozmiaru, powinno być schludne i eleganckie. A do tego czyste. Wydaje się, że w tym ostatnim przypadku, utrzymanie czystości będzie trudne. Jednak wbrew pozorom, nie będzie to wyzwanie godne zdobycia Mount Everest. Wystarczy ubranko założyć przed samym wyjściem do kościoła, a później dbać o założenie śliniaka. Po drugie – ważne jest dopasowanie rozmiaru do dziecka. Pomimo tego, że tego typu uroczystości planowane są wcześniej, bez trudu można oszacować w jakim rozmiarze powinno być ubranie. Stroje do chrztu dostępne są w całej gamie rozmiarowej, więc nie będzie problemu znalezienie czegoś dla własnego dziecka.

O czym nie można zapomnieć?

Chrzest Święty to taka uroczystość, która odbywać się może przez cały rok. Oglądając ubranka na chrzest należy więc zwrócić uwagę na to, w jakiej porze roku odbywać się będzie ta podniosła uroczystość. Co innego przyda się w okresie jesienno-zimowym, a co innego na wiosnę i lato. Nigdy nie można bowiem doprowadzić do przegrzania organizmu dziecka. Z drugiej strony, nie można dopuścić do tego, aby dziecku było zimno. Panujący chłód może doprowadzić do tego, że maluszek będzie niespokojny i marudny, co też w dalszej konsekwencji może doprowadzić do rodzicielskiego stresu. Takich rzeczy lepiej unikać.

Kolor ubranka

W dawnych czasach bardzo dużą wagę przykładało się do koloru ubranka na chrzest dla malucha. Biel była czymś obowiązkowym. Jednak obecnie odchodzi się od takich tradycji. Rodzice nie muszą już dbać o to, aby maluszek miał ubranko całe w bieli. To fakt, że biały ma być w przeważającej ilości. Są jednak dozwolone lekkie akcenty kolorystyczne. Jakie dokładnie? Poniekąd zależy to od preferencji rodzica. Są tacy, którzy stawiają na kolory typowo chłopięce i dziewczęce, a są też tacy, którzy uważają, iż niektóre odcienie są uniwersalne. Przykładem może być brązowy i niebieski, który będzie równie pięknie wyglądał w przypadku dziewczynek, jak również chłopców. W kolorze może być np. czapka dziecka, bluzeczka, przypinka (chociaż tu należy uważać, aby dziecko jej nie odpięło) lub też buciki, skarpetki.

Buty dla dziecka podczas chrztu nie zawsze są wymagane. W szczególności, jeżeli to jeszcze nie chodzi. Można z nich zrezygnować na rzecz wygodnych skarpetek, jakie pozwolą na zakrycie stópek.