Spódnice damskie – bawełniane czy lniane?

Spódnice damskie – bawełniane czy lniane?

Spódnice damskie od lat stanowią jeden z tych elementów ubioru, które są w stanie zapewnić kobietom elegancję, wygodę i komfort w letnie dni. Z powodzeniem można je łączyć z najróżniejszymi dodatkami, tworząc unikatowe kreacje w różnych stylach. Jednocześnie w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się naturalne tkaniny, które oddychają i charakteryzują się wysoką jakością. W kategorii tej królują len oraz bawełna, dlatego coraz częściej wykorzystywane są między innymi do produkcji jakościowych spódnic. Jakie są ich zalety i co jeszcze warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

Jakie są różnice między lnem i bawełną?

Obie tkaniny są naturalne i cieszą się rosnącą popularnością, ale istnieje między nimi kilka zasadniczych różnic. Przede wszystkim len jest droższy od bawełny, ponieważ jest zbierany ręcznie. Spódnice z lnu są też trwalsze i odporniejsze na wszelkie uszkodzenia, dlatego jeden zakup może stanowić inwestycję na lata, a materiał nie straci w tym czasie swoich pierwotnych właściwości. O ile len pochodzi z Europy Zachodniej, bawełna zbierana jest na masową skalę w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej oraz w Afryce. Bawełniane spódnice damskie wyróżniają się za sprawą delikatnych i puszystych włókien, które łatwo się rozciągają.

Spódnice bawełniane – co warto o nich wiedzieć?

Bawełniane spódnice są dostępne w najróżniejszych kolorach i fasonach, co daje kreatywnym kobietom wielkie pole do stylistycznego popisu. Ponadto bawełna bardzo dobrze pochłania wilgoć bez efektu mokrego materiału, przez co dobrze sprawdza się w letnie dni, zapewniając kobietom komfort. Warto jednak pamiętać o tym, że bawełna zatrzymuje ciepło, dlatego w okresie letnim powinno się celować w spódnice z cienkiej tkaniny, a z kolei grubsze, bawełniane spódnice znacznie lepiej sprawdzą się wczesną wiosną czy jesienią. Wielkim walorem bawełnianych spódnic jest fakt, że są one bardzo odporne na czynniki zewnętrzne. Można je bez problemu prać, wyżymać i wirować, a spódnica nie straci swojego oryginalnego kształtu. Dla wielu kobiet bawełniane spódnice stanowią optymalny wybór, ponieważ wybór jest ogromny, tkanina stosunkowo tania, a dodatkowo bawełna nie podrażnia skóry i nie uczula.

Lniane spódnice

Spośród wszystkich naturalnych tkanin to właśnie len wyróżnia się najwyższą higroskopijnością, a specjalny splot włókien zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. W związku z tym jest to jeden z najlepszych wyborów, jeśli chodzi o spódnice na upalne dni. Dodatkowo materiał ten ma właściwości antyalergiczne i jest szczególnie zalecany alergikom oraz osobom ze skórą podatną na podrażnienia. Warto jednak wiedzieć, że len występuje w bardzo ograniczonej gamie kolorystycznej, ponieważ metody jego obróbki sprawiają, że najlepiej stosować w jego przypadku naturalne odcienie. Lniane spódnice przypadną do gustu zwłaszcza miłośniczkom takich odcieni jak beże, zielenie, szarości czy brązy.