Koszulki z nadrukiem – jaką technikę druku najlepiej wybrać?

Koszulki z własnym nadrukiem są rozwiązaniem, które pozwala na podkreślenie swojej indywidualnej osobowości. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy stworzyć unikalny wzór, którego normalnie nie znaleźlibyśmy w sklepie. Należy, jednak pamiętać o tym, że nadruki na koszulkach nie zawsze są takiej samej jakości. Wiele zależy od tego, jaką technikę druku wybierzemy. Co warto wziąć pod uwagę, gdy chcemy zamówić koszulkę z własnym? Jaką technikę druku wybrać? 

Koszulki na zamówienie – przykładowe techniki druku

Przede wszystkim powinniśmy brać pod uwagę to, aby nadruk był trwały pomimo wielu prań. W praktyce tego, czy tak jest, dowiadujemy się dopiero po licznych praniach, warto jednak wybrać najlepsze, sprawdzone i polecane techniki. Koszulki na zamówienie są wykonywane przede wszystkim za pomocą następujących technik:

  • Sitodruk – jest to tradycyjna technika, która jednocześnie cieszy się największą popularnością i trwałością. To właśnie sitodrukiem pokrywa się różnorodne powierzchnie – zresztą nie tylko na odzieży! Znakomicie sprawdza się przy bawełnie oraz materiałach poliestrowych. Co stanowi zaletę tej techniki? M.in. szeroka paleta efektów, jakie możemy uzyskać, a także trwałość. Problemem staje się jednak to, że trudno o wykonanie pojedynczej sztuki odzieży. Nie zadziała też na polarze.
  • Termotransfer – metoda ta wykorzystuje dobrej jakości folię, wysoką temperaturę i czas potrzebny do zgrzewania. Koszty takiej produkcji są stosunkowo niskie, a sam nadruk jest stosunkowo odporny na pranie i uszkodzenia. Zaleca się wybierać to rozwiązanie, jeśli chcemy zrealizować projekt o niskim nakładzie.
  • Sublimacja – znakomita technika, dzięki której dokładnie odwzorowujemy projekt graficzny na koszulce. Sublimacja sprawdzi się m.in. podczas drukowania zdjęć na materiałach. Wśród zalet rozwiązania można wymienić elastyczność, a także trwałość. Zwolennicy tej techniki podkreślają również, że nadruki na koszulkach mają znakomicie odwzorowane kolory (zwłaszcza bardzo jasne!). Problemem jest jednak to, że nie stosujemy tej techniki na odzieży bawełnianej. Zamiast tego możemy wykorzystać poliester i jego mieszanki.
  • Nadruk cyfrowy – tzw. DTG – nowoczesna, prostsza metoda pozwala na nanoszenie wzoru na tekstylia dzięki drukarce cyfrowej. Druk DTG jest idealnie odwzorowany i ma pełny kolor. Wadą rozwiązania jest dość wysoki koszt operacji.

Jaką technikę druku wybrać w przypadku koszulek roboczych i koszulek do zastosowań promocyjno-marketingowych?

W przypadku większych nakładów (idealnie dla sitodruku) często tworzy się koszulki firmowe lub robocze. Koszulki z logo z reguły stanowią rozwiązanie promocyjne lub pełnią rolę odzieży roboczej. W pierwszym przypadku (koszulki firmowe) stawia się na elegancki nadruk, a także wysoką estetykę wykonania. To zazwyczaj oznacza zastosowanie sitodruku. W przypadku odzieży roboczej koszulki z nadrukiem muszą być w stanie przetrwać bardzo częste pranie. W związku z tym zazwyczaj sięga się po technikę sublimacji (przy koszulkach poliestrowych) lub termotransferu (przy bawełnie). Jeśli potrzebujemy wielu koszulek, również stawia się na wspomniany sitodruk.