Firanki kuchenne – jak wybrać model do własnej kuchni?

Firanki kuchenne przesądzają często o spójności aranżacji wnętrza. Dzięki odpowiednio dobranej dekoracji okna, kuchnia staje się bardziej przytulna lub stylowa. Nawet jeśli okno jest niewielkie, nie warto całkiem z nich rezygnować. Dzięki szerokiemu wyborowi gotowych firanek oraz materiałów do ich samodzielnego uszycia, można udekorować każde kuchenne okno. Czym się kierować, wybierając konkretny model?

Co wyróżnia firanki kuchenne?

Firanki do kuchni różnią się od tych wieszanych w pozostałych częściach mieszkania przede wszystkim wielkością. Okna kuchenne są zazwyczaj mniejsze. Poza tym, że względu na funkcjonalność kuchni, w pomieszczeniu tym unika się raczej długich firan, sięgających podłogi, decydując się na modele kończące się w okolicach parapetów. Ze względu na niewielki rozmiar okna, popularne są również firanki składające się z dwóch części, związywane taśmą po obu stronach. Zapewniają one jednocześnie odpowiedni dostęp światła do pomieszczenia i stylową dekorację wnętrza. Innym typowym rozwiązaniem są zazdrostki, zdecydowanie powracające po latach do kuchennych aranżacji. Te niewielkie firaneczki, zawieszane na specjalnym drążku montowanym w dolnej części okna pełnią już jednak obecnie raczej funkcję ozdobną, niż użytkową.

Z jakich materiałów szyje się firanki do kuchni?

W sprzedaży dostępne są firanki szyte z woalu, gipiury i efektownej tkaniny żakardowej, gładkie i z modnymi printami. Od pewnego czasu rośnie popularność modeli łączących delikatny przejrzysty materiał z drukowanym lub haftowanym motywem ozdobnym. Warte uwagi są zwłaszcza firanki kuchenne z kolorowymi nadrukami, na przykład motywem kwiatowej łączki. Duża różnorodność dostępnych firan sprawia, że bez trudu znaleźć można odpowiednie do własnej kuchni, zarówno tej nowoczesnej, minimalistycznej, jak i bardziej strojnej, w stylu glamour lub rustykalnym.

Jakie firanki sprawdzą się w małej kuchni?

Aby nie przytłoczyć dodatkowo małego wnętrza kuchni, warto wybrać firany w stylu minimalistycznym. Dobrym rozwiązaniem będzie krótki, fantazyjnie upięty lambrekin, który nie zaciemni dodatkowo pomieszczenia. Ciekawym pomysłem będzie również firanka jednoczęściowa z cienkiego woalu, dłuższa po bokach a krótsza na środku. Taki model zapewnia dekorację okna, tworząc jakby ozdobne obramowanie. Odsłania jednak parapet, dając wrażenie większej przestrzeni. Sprawdzą się również krótsze firanki dwuczęściowe, wiązane po obu stronach okna fantazyjnymi taśmami lub spięte za pomocą specjalnych klamer.

Kiedy wybrać gotowe firanki do kuchni?

Idealnym wyborem w przypadku firanek do kuchni są modele gotowe. Uszyte z wysokiej jakości materiałów, odpowiednio wykończone, na taśmie lub przelotkach, pozwalają na błyskawiczne udekorowanie kuchennego okna. Gotowe firanki dostępne są w wielu wzorach, wielkościach i fasonach. Z łatwością znaleźć można więc pasującą do indywidualnych preferencji. Firanki takie nie wymagają żadnych dodatkowych przygotowań, prosto z opakowania można je wieszać na okno. Dodatkowo, są dostępne w korzystnych cenach.